Alkoholizm

Alkoholizm (4)
Alkoholizm
1 vote, 6.00 avg. rating (69% score)

Alkoholizm (4)Alkoholizm jest chorobą o charakterze w równym stopniu psychicznym, jak i fizycznym. Nie do końca wiadomo, jaki jest mechanizm powstawania uzależnienia od alkoholu, związany jest on jednak z wewnętrznym przymusem sięgania po alkohol oraz niemożnością kierowania swoją wolą. Bardzo trudno rozpoznać początek alkoholizmu. Często sięga się po alkohol z powodów psychicznych, by znieczulić poczucie straty, bólu, zrekompensować swoje braki lub przełamać nieśmiałość. Generalnie po to, by poprawić swoje samopoczucie psychiczne.
Dlatego pije się coraz więcej lub coraz częściej, tracąc kontrolę nad wypijaną ilością. Wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu, zwiększa się tolerancja na niego, dlatego tak trudno ograniczyć picie lub przerwać w dowolnym momencie. Osoba uzależniona często próbuje zerwać z nałogiem, jednak bez większych sukcesów i to nie tylko z powodu słabej woli. Podczas próby zerwania z nałogiem, pojawia się zespół abstynencyjny, będący fizycznymi objawami braku alkoholu we krwi. Pojawia się nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśni, obniżony nastrój i lęki. Z medycznego punktu widzenia są to objawy zatrucia. Organizm jest wyniszczony, wyjałowiony, pozbawiony naturalnej ochrony.
Alkoholizm traktowany jest głównie w kategoriach moralnych i społecznych, natomiast zapomina się, że jest to choroba, wymagająca leczenia. W równym stopniu medycznego wspomagania, jak i pomocy psychologicznej.

Ciekawe wpisy tematyczne związane z medycyną:

About the author /


Related Articles

Inne wpisy: